AİLE VE BOŞANMA HUKUKU

Hukuk büromuzun hizmet verdiği bir diğer alan olan Aile Hukuku, Türk Medeni Kanunu’nda düzenlenmiş olup, özellikle boşanma, velayet ve nafaka/ tazminat davalarında ortaya çıkmaktadır.

Hukukumuzda kural olarak anlaşmalı ve çekişmeli olarak iki boşanma türü vardır ve taleplerde bunlara bağlı olarak değişmektedir.

Çekişmeli boşanmalar çoğunlukla evlilik birliğinin temelinden sarsılması (şiddetli geçimsizlik) nedenine dayanmakta olup, bunlar dışında zina, hayata kast ve pek kötü muamele, akıl hastalığı gibi özel boşanma nedenleri mevcuttur.

Özellikle çekişmeli boşanma davaları daha çok uzmanlık gerektiren bir alan olup yapılacak en ufak bir eksiklik ya da davada ortaya konulmamış bir olay, tarafların boşanmasına engel olduğu gibi kusurlu olan tarafın daha çok maddi ya da manevi tazminat ödemesine neden olabilir.

Tarafların evlilikten ortak çocuklarının olması halinde ise velayet konusunda çocuğun üstün yararı önem arz etmekte ve bu yararı hukuka uygun ispat araçlarıyla mahkemeye ispat etmekte tarafla iş düşmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında ise Türk Medeni Kanunu’na uygun bir şekilde tarafların durumuna göre boşanma anlaşması protokolü düzenlenmesi zorunluluk olup, protokolde tarafların talep ve haklarını tam olarak sağlama alması ve boşanma sonrasında sürpriz talep ve davalarla karşılaşılmaması adına protokolün hukuka uygun bir şekilde düzenlenmesi de önem arz etmektedir.

İzmir Aile Hukuku Avukatı

Boşanma Hukuk Bürosu olarak ülkemiz geneline yaşanan anlaşmalı veya çekişmeli boşanma davaları ve evlilik birliğinin bitimi sonrasında mal paylaşımı, velayet, nafaka davaları gibi Medeni kanun kapsamına giren tüm konularda siz değerli müvekkillerimize yardımcı oluyoruz. 

Boşanma hukuku alanında hizmet veren Boşanma Hukuk Bürosu İzmir ili içerisinde bulunan ofisinde aktif bir şekilde çalışma göstermektedir. Sizlerde boşanma davalarınızda sizleri temsil edecek boşanma avukatı için Boşanma Hukuk bürosunu güvenle tercih edebilirsiniz. Alanında uzman avukatlarımız sayesinde hiçbir şekilde hak kaybı yaşamadan davalarınız en kısa sürede sonuçlandırılmaktadır. 

İzmir En İyi Boşanma Avukatı

Boşanma Hukuk Bürosu olarak alanında uzman kadromuzla birlikte sadece boşanma davası başvurularının yapılması ve takibatının yapılması anlamında değil aynı zamanda evlenecek olan çiftlerimizin evlilik öncesinde aralarında yapacakları mal ayrılığı sözleşmelerinin hazırlanması, süreç ile alakalı her iki tarafında bilinçlendirilmesi anlamında kapsamlı bir hizmet verilmektedir. İzmir en iyi boşanma avukatı statüsünde hizmet veren avukatlarımız sizlere velayet, nafaka gibi alanlarda da en iyi hizmeti sunmaktadır. Boşanma davaları günümüzde iki farklı başlık altında incelenmektedir. Bu başlıklar başlıca:

  • Anlaşmalı boşanma davaları
  • Çekişmeli boşanma davaları

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Anlaşmalı boşanma davalarında boşanacak olan çiftler boşanma sonrasında ortaya çıkan her türlü konuyu kendi aralarında çözmüş olmaları gerekmektedir. Bu konular genel olarak mal paylaşımı, varsa çocukların velayeti, aylık istenen nafaka miktarı gibi konulardır. Bu tarz durumlarda boşanma avukatınız tarafından hazırlanan anlaşma protokolü her iki tarafa da imzalatmak suretiyle yetkili mahkemeye sunulmaktadır. Yetkili mahkeme tüm şartları inceledikten sonra onay verdiği durumda tek celsede boşanma davasının sonuçlanması mümkün olacaktır. 

Anlaşmalı Boşanma İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

  • Tek celsede anlaşmalı bir şekilde boşanmak için öncelikle evliliğin minimum 1 sene sürmüş olması gerekmektedir. Aksi takdirde yetkili mahkeme heyeti tarafından evlilik birliğinizin sarsılmış olup olmadığının araştırılmasına karar verilmektedir. Bu doğrultuda boşanma süresi tek celse olmaktan çıkmaktadır. 
  • Boşanma davasının her iki taraf için de makul şartlar taşıması gerekmektedir. 
  • Mahkeme salonuna çıkmadan önce alanında uzman İzmir boşanma avukatı tarafından hazırlanmış olan boşanma protokolünün hazırlanarak yetkili mahkeme sunulması gerekmektedir. 

Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli olarak açılan boşanma davalarında anlaşmalı boşanma davalarının tam aksine boşanma süreci içerisinde taraflar arasında bir anlaşmanın sağlanamaması durumu söz konusudur. Bu aşamada açılan davalarda mahkeme tarafından yapılacak olan yargılama sonucunda boşanmada en fazla kimin kusuru olduğu tespit edilecektir. Tüm bu bilgilerin yanı sıra çocukların velayeti, nafakaya bağlanılıp bağlanılmayacağı, nafaka miktarı, mal paylaşımı gibi tüm konular yetkili mahkeme tarafından sonuçlandırılacaktır. Çekişmeli boşanma davalarında her iki taraf da mahkeme tarafından dinlenerek tüm delillere göre bir sonuçlandırma yapılacaktır. Sizlerde İzmir en iyi boşanma avukatını tercih ederek en kısa süre içerisinde çekişmeli bir şekilde boşanma davalarınızın sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz. 

Boşanma Kararı Ne Zaman Verilir?

Boşanma kararının verilmesinde davanın türü önemlidir. Yani çekişmeli boşanmada dava bir oturuşta bitebilirken, çekişmeli boşanmada dava genellikle daha uzun sürer. Bu adliyenin yoğunluğuna göre değişir. Anlaşmalı boşanma davalarında, duruşma günü eşlerin her ikisinin de duruşmada bizzat hazır bulunmaları gerekir. Hakim, ilk duruşmada her iki eşi de dinledikten sonra anlaşmalı boşanmaya karar verebilir. Sözleşme eksik, yanlış veya net değilse karşı taraftan/eşten vasiyetini anlamasını, kaydetmesini ve buna göre karar vermesini isteyebilirsiniz. Boşanma kararı yazmak biraz zaman alıyor. Bu süre 1 (bir) aya kadar sürebilir. Daha sonra mahkemenin kararını kabul edip itiraz etmeyeceğinizi beyan ederseniz, karar kesinleşir ve mahkeme bunu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak bildirir.  Çekişmeli olarak açılmış olan davalarda taraflardan biri boşanmak istemeyebilir. Bu gibi durumlarda anlaşmaya varılmadığı için süreç çekişmeli olarak devam edecektir. Çekişmeli boşanma davaları ortala 1,6 yıl gibi bir sürede karara bağlanmaktadır. Bu süreç doğrudan dava dosyanızın durumuna göre değişiklik göstermektedir. 

 

Boşanma Davası Nerede Açılmalıdır?

Boşanma davalarında görevli olan mahkemeler aile mahkemeleridir. Tüm bu bilgilerin yanı sıra boşanma davası, nafaka davası, velayet davası gibi davaların tamamı aile mahkemelerinde açılmalıdır. 4721 sayılı medeni kanunun 167. Maddesinde aile mahkemelerinde açılacak olan davaların eşlerin en sonra 6 ay boyunca ikamet ettiği bölgenin aile mahkemesinde açılması gerektiği bildirilmiştir. 

Boşanma Sonrası Velayet ve Velayet Avukatı

Boşanmaya karar veren çiftin bir veya daha fazla reşit olmayan çocuğu varsa bu durumda çocukların yaşam durumlarını göz önünde bulundurmak ve onlarla kimin yaşayacağını belirlemek gerekir. Velayet, çocukları korumak ve temsil etmek için tasarlanmış yasal bir haktır. Bir çocuğun doğru ve sağlıklı gelişimi için ihtiyaçlarının karşılanması ve hoşgörülü bir ortamda yetişmesi gerekir. Hukuki bir sebep olmadıkça velayet alınamaz. Velayet hakları evlilikleri devam ettiği sürece her iki ebeveyne aittir. Anne baba boşanırsa, çocukların velayeti hâkim tarafından belirlenir. Anne ve baba evli değilse çocuğun velayeti anneye aittir. Anne kendisine bakamayacak durumdaysa veya ölmüşse, velayet babaya veya mahkeme tarafından atanan bir vasiye gidebilir. Velayet içeren bir boşanma davasında taraflar dilekçe verirler. Bu durumda sizlere boşanma avukatı İzmir yardımcı olacaktır. 

Nafaka Nedir? İzmir Nafaka Avukatı 

Boşanma davası sırasında veya boşanma davasının bitiminde maddi durumu kötüleşecek birinin ödediği ücrettir. Her nafaka türü farklı koşullar gerektirir. Boşanma davasında velayet hakkı verilen eşler, müşterek çocukların her biri için ve kendileri için nafaka talebinde bulunabilirler.

Tedbir Nafakası: Boşanma davanız devam ederken alabileceğiniz nafaka türüdür. Geçici nafaka sadece boşanma davası devam ederken talep edilebilir. Dava bittikten sonra tedbir nafakası ödemez.

İştirak Nafakası: Davanızın sonunda alabileceğiniz nafaka türlerinden biridir. Nafaka, müşterek çocuklar için ödenen nafaka türüdür.

Yoksulluk Nafakası: Boşanma sonucu yoksullaşan kusurlu tarafın talep edebileceği nafakadır. Nafakanın miktarı karşı tarafın sosyoekonomik durumuna göre hakim tarafından belirlenecektir. Belirli bir zaman dilimi geçtikten sonra nafaka bedelinin o günün şartlarına yetmediği durumlarda nafaka alacaklısı olan kişi nafaka arttırım dava açabilmektedir. 

Bu içeriğimizde sizlere boşanma avukatının vermiş olduğu hizmet hakkında ayrıntılı bilgiler verdik. Sizlerde aile avukatı ile alakalı aklınıza takılan soruları ve davalarınız tarafımıza iletebilirsiniz. Bizlere ulaşmak için iletişim sayfamızda yer alan adresleri güncel bir şekilde kullanabilirsiniz.